Przegląd kominiarski – kontrola przewodów kominowych

Jedną z naszych podstawowych usług jest profesjonalna kontrola przewodów kominowych. To czynność wykonywana przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa w domu, budynku firmowym czy każdym innym ogrzewanym obiekcie. Niezależnie od wieku czy rodzaju instalacji regularny przegląd przewodów wentylacyjnych i kominowych jest obowiązkiem i świadectwem odpowiedzialności właściciela i zarządcy.

Sprawdzanie stanu technicznego systemu ogrzewania jest niezbędne. Z biegiem czasu nawet w najlepiej zaprojektowanych i wykonanych kominach odkłada się bowiem sadza. Największym zagrożeniem są pęknięcia mogące spowodować ryzyko przedostania się przez mury śmiertelnie niebezpiecznego czadu, który nie jest wyczuwalny, a co roku staje się przyczyną śmieci wielu osób.

Nasza firma oferuje wiele usług związanych z renowacją kominów, które siłą rzeczy są podatne na zniszczenia mechaniczne. Oddziałują na nie czynniki zewnętrzne, z każdym kolejnym rokiem osłabiając zewnętrzną część systemu na dachu. Aby uniknąć nieprzewidzianych zdarzeń, warto regularnie zweryfikować stan techniczny systemu. Posiadamy specjalistyczne narzędzia, wiedzę i doświadczenie pozwalające skutecznie sprawdzać zarówno typowe, jak i niestandardowe, rzadziej występujące usterki kominowe.

Podstawowym sprzętem naszych pracowników jest nowoczesna kamera inspekcyjna firmy Wolher. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły i koszty usługi. Zachęcamy do skorzystania z oferty zarówno klientów indywidualnych, jak i firmowych. Nasz zakład działa przede wszystkim na terenie województwa dolnośląskiego (siedziba jest zlokalizowana w Pieszycach, w powiecie dzierżoniowskim).

Jak wygląda przegląd kominiarski?

Zacznij od kontaktu z naszą firmą. Możesz to zrobić, składając zamówienie przez formularz na stronie internetowej, e-mail lub telefonicznie. Działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami, które wyraźnie wskazują, że do wykonywania kontroli są uprawnieni wyłącznie mistrzowie kominiarscy i budowlani z zezwoleniami. Kwalifikacje potwierdza między innymi Korporacja Kominiarzy Polskich. Nasi specjaliści legitymują się niezbędnymi dokumentami dowodzącymi przygotowanie do zawodu.

Czy przegląd przewodów kominowych i wentylacyjnych polega jedynie na zewnętrznych oględzinach? Rzecz jasna nie – to bardziej skomplikowana i specjalistyczna procedura, dlatego niezbędny jest profesjonalny sprzęt. W jej ramach sprawdzamy szczelność i drożność systemu. Ponieważ usterki kominowe mogą mieć różne podłoże, do każdej realizacji podchodzimy w indywidualny sposób.

Sprawdzane są podłączenia przewodów, analizowany jest każdy zakątek mający wpływ na prawidłowe działanie systemu. Dopiero po tak szczegółowych oględzinach możliwe jest czyszczenie służące udrożnieniu przewodów. W przypadku wykrycia pęknięć czy innych zagrożeń doradzamy kolejne kroki służące renowacji i przywróceniu pełnej funkcjonalności oraz bezpieczeństwa. Każdy profesjonalny przegląd kończy się przygotowaniem protokołu prac, na którym powinny znaleźć się podpisy obu stron – właściciela budynku i kominiarza.

Jak często wykonywać przegląd kominiarski?

Nie każdy wie, że częstotliwość kontroli stanu technicznego przewodów kominowych jest kwestią regulowaną przez przepisy, a konkretnie Ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Zgodnie z jej treścią:

  • raz do roku należy zlecać kontrolę kominiarską oraz czyszczenie przewodów wentylacyjnych,
  • cztery razy rocznie należy czyścić przewody w systemach grzewczych z wykorzystaniem węgla oraz koksu,
  • dwa razy w roku należy czyścić przewody w systemach grzewczych z wykorzystaniem paliwa ciekłego.

Obowiązek leży po stronie właścicieli obiektów. Dobrą praktyką jest stała współpraca z taką firmą jak nasza, dzięki czemu nie zapomnisz o regularnym przeglądzie i pracach konserwacyjnych według uzgodnionego harmonogramu.

Wśród innych okazji do zlecenia nam usług przeglądu i sprawdzania usterek można wymienić:

  • remont budynku,
  • wymianę systemu grzewczego,
  • przeprowadzkę lokatorów w wynajmowanym obiekcie,
  • zmianę pory roku, na przykład początek lub koniec sezonu grzewczego,
  • chęć upewnienia się, że stan przewodów kominowych i wentylacyjnych nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców i użytkowników budynków.

Wśród niepokojących objawów wskazuje się przenikanie do wnętrza dymu i nieprzyjemnego zapachu, występowanie wilgoci na ścianach czy para nadmiernie osadzająca się na oknach.

Kara za brak przeglądu przewodów kominowych

Właściciel lub zarządca budynku, który nie dopełnia obowiązku narzuconego przez Prawo budowlane, powinien liczyć się z możliwością zasądzenia mandatu, którego wysokość sięga kwoty 500 złotych. Obowiązujące przepisy dopuszczają też możliwość wyciągnięcia innych konsekwencji, jak na przykład odcięcie dopływu gazu, aby zapobiec niebezpieczeństwu zapłonu.

Efektem niedopatrzenia w kwestii regularnych przeglądów może być też brak odszkodowania w następstwie pożaru. Oczywiście najgorszym skutkiem unikania sprawdzania usterek kominowych jest ewentualne zaczadzenie mieszkańców. Kontakt z bezwonnym gazem wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem dla życia, w tym nawet ze zgonem. Dlatego należy mieć na uwadze ewentualne kary i kierować się przede wszystkim odpowiedzialnością.

Usługi na terenie dolnego śląska

Bolesławiec • Brzeg dolny • Jawor • Jelenia Góra • Kłodzko • Legnica • Oleśnica • Strzegom • Strzelin • Wałbrzych • Wrocław i inne
Zapytaj lub złóż zamówienie 694 804 782 lub NAPISZ DO NAS